Alan Adları Ne Zaman Boşa Düşer ?

Domain nedir? Domain aldığım zaman tekrardan yenilenmeli mi? Alan adları ne zaman boşa düşer? Zaman için satın aldığınız alan adlarını boşa düşebilir. Kullanıcılar alan adlarını yıllık olarak satın alır. Yani bir Domain satın aldığınız zaman ömürlük olmaz. Eğer böyle bir işle ilgileniyorsanız her zaman takipte olmalısınız. Yoksa satın aldığınız ve uzun süredir markanızın internet sitesini domain avcılarına kaptırabilirsiniz.

Domain, web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. Kısacası firmanızın internet üzerindeki kimliğidir. Daha önceden duyurduğunuz alan adını kesinlikle başkasına kaptırmamalısınız. Bunun için üyelik bilgilerinizi, SMS’lerini veya whois sorgulamadan kontrol etmelisiniz. Alan adlarının boşa düşme günü satın aldığınız uzantıya göre farklılık göstermektedir. Örneğin; .com uzantılı alan adınız süresi bittikten 68 gün sonra boşa düşerken .xyz uzantılı alan adınız 30 gün sonra boşa düşmektedir.

Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler.

Alan Adları, kayıt sürelerinin bitimini takiben tüm yönetim haklarını kaybederler. Kayıt süresi dolan Alan Adları üzerinde kontak bilgisi düzenleme, dns değişikliği gibi Alan Adları için hayati öneme sahip hiçbir moderasyon yürütülemez. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en ideal olan domaini süre bitiminden önce uzatmaktır.

Domainlerin hak sahipliğinin tamamen kaybolması ise 80 günlük sürecin sonunda gerçekleşmektedir.

Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir domain üzerindeki sahipliğin kaybolması ve ilgili domainin boşa düşmesi durumunda domain, uzantı politikasına uygun olarak herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydettirilebilir.

Ne düşünüyorsun?


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_23a_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/who-is.com.tr/httpdocs/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2024

Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_23a_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/who-is.com.tr/httpdocs/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tema.com Rekor fiyata satıldı

whois